Tomíci opět řádili v Pleskotech

Opět po dvou letech (jako na potvoru přesně v termínu Všesokolského sletu v Turnově) se sešly oddíly TOM v Pleskotech, aby poměřily svoje síly v netradičních sportovních hrách. Těmi se pro letošní ročník staly Vražedná čísla, Pavučina, Hututu a stále oblíbenější hra zvaná Jugger. Celé dopoledne se tedy neslo ve znamení turnajů. Díky početnějším oddílům se nakonec vytvořilo 8 družstev, která vzájemně soupeřily na 4 hřištích. Téměř 70 dětí vytvořilo skvělou sportovní kulisu plnou neuvěřitelného nasazení, ale i férového boje.

Čas po obědě patřil tradiční bojovce. Ukázalo se, že bedna plná lepenkových jízdenek má i v dnešní době stále svoje kouzlo. Pokud je vytvořeno kvalitní zarámování (táborově řečeno omáčka), které děti vtáhne patřičně do hry, promění se lepenkové jízdenky v část pokladu, pro který stojí za to, téměř dvě hodiny sprintovat po Pleskotském tábořišti a bojovat se soupeřem o jeho získání.  

Po odpoledním boji následovala příprava večeře a večerního Casina. K večeři se podávaly oblíbené kamióny (jedná se o chleba ukrojený na délku, na který se narovná vše, co se na chleba této délky vejde).

Casino samozřejmě patřilo k vrcholům Pleskot. Díky Libereckému kraji a jeho dotaci na volnočasové aktivity jsme opět mohli nakoupit ceny, které pořadatel nabídl účastníkům Casina. Celý večer šlo o to vydělat v Casinu co nejvíce peněz, aby účastník akce uspěl v závěrečné dražbě, kdy se draží jednotlivé ceny. Pleskoty byly svědky neuvěřitelně dramatické dražby sportovních věcí (např. hamaky), po kterých zatoužilo mnoho účastníků. K vidění tak byly situace, kdy se spojovaly celé oddíly, aby dotyčnou hamaku získaly. Perličkou na závěr byla tradiční dražba bankovních úpisů, které sepsala Banka Pleskoty s jednotlivými účastníky akce. Některým došly během večera peníze, takže jim nezbylo než se tzv. k něčemu upsat.

Za pořadatele mohu jen prohlásit, že nás těší být ve společnosti ostatních oddílů, které nás na oplátku zvou na svoje akce. Mám tím na mysli oblíbené Vyzvědače v temných uličkách, Dršmaš, Šenovák – sportovně vlastivědný turnaj, nebo třeba divadelní festival „Cimrman by se divil“. Každý, kdo si takovou akci zkusil zorganizovat, ví, co je za tím práce, nervů a vypětí. Nicméně i zde platí známé rčení. „To si Tomíci vzájemně nezorganizují, to nemají“.

Na závěr se tradičně sluší poděkovat.

Libereckému kraji za dotační podporu.
Šárce za trpělivost při vyúčtovávání dotační podpory.
Jiřinovi za schovívavost při kontrole úklidu Pleskot.

Za pořádající oddíl Máci Turnov
Zbyněk Báča