ZNAČENÍ v Libereckém kraji

Dva bílé pruhy a mezi nimi jeden barevný – červený, modrý, zelený nebo žlutý – kdo by je neznal – to je turistická značka. V České republice je tímto symbolem vybaveno více než 40 tisíc kilometrů. V Libereckém kraji je to 3 110 kilometrů.

Není málo turistů, kteří berou značky jako samozřejmost, jako že tam, kde je to potřeba vyrostl strom a měl na sobě turistickou značku. Jenže tak to není. O značené trasy se stará nemalá skupina lidí, kteří obětují svůj volný čas a věnují nejeden víkend tomu, aby s kastlíkem barev a se štětcem v ruce vyrazili do terénu a upravili značenou trasu tak, aby po ní turisté mohli spolehlivě a bezpečně jít, nemuseli cestu hledat a mohli se plně oddat svým turistickým zájmům.

Na Slovensku bylo turistické značení zapsáno do nehmotného kulturního dědictví Slovenska – v České republice zatím o zapsání do nehmotného dědictví – byť prvopočátek klasického turistického značení v dnešním slova smyslu je trasa z Berouna na Karlštejn – usilujeme.

Každá trasa, každý rozcestník a dokonce každá směrovka je evidována v programu INSYZ (Informační systém značení). Řídíme se pravidlem, že každá trasa musí projít obnovou jednou za tři roky a každý směrovník (rozcestník) jednou za pět let. Je to minimální požadavek, nezřídka se stává, že dojde k potřebě nějaký úsek nebo rozcestník dát do pořádku dříve – občas zasáhne vandal, občas těžba v lese…v takovém případě reagujeme operativně a naši značkaři dávají závadu do pořádku hned jak jim čas a počasí dovolí.

Značkaři
O pravidelnou činnost se nám stará 180 značkařů. Jsou to úžasní lidé, kteří věnují svůj volný čas tomu, abychom se mohli pyšnit tím, že turistické značení v České republice je opravdu nejlepší na světě.

Jakýmisi superhrdiny mezi našimi značkařskými hrdiny jsou technici. Jsou to borci, kteří staví rozcestníky, mapy, kteří na svých bedrech nesou žebříky, aby připevnili v patřičné výšce směrovky…Každý obvod má svou technickou skupinu.

Vítáme do našich řad každého zájemce o značení a zájemce o práci v technické skupině dvojnásob.

Je samozřejmé, že je potřeba o 197 tras, 3 110 kilometrů, 1 492 rozcestníků a 5838 směrovek věnovat patřičnou péči. To vše hlídá krajská komise značení. Ta se skládá z předsedy, dále předsedů značkařských obvodů, jejich zástupců, krajských mapařů a sekretáře. V současné době je předsedou krajské komise značení Jaromír Růžička, předsedové obvodů – Pavel Bulíř (obvod Liberec a Jablonec), Roman Bystrý (obvod Česká Lípa), Jiří Ulmann (obvod Český ráj) a Petr Rosůlek (obvod Krkonoše – západ). Mapaři jsou Blanka Roučková a Karel Vach a sekretářka Pavlína Bulířová.